Hey! I got a great idea! Let's take a bunch of dollars and start a mine somewhere! You can mine metal from the ground for as little as 17 cents a lb and right now you can sell it for as much as 25 dollars a pound.
Here is an example. If a wheelbarrow holds 200 lbs of rock and it takes 6 minutes to go back and forth from the vein, then you can carry 2000 lbs of ore in one hour. If it is 5% copper, then you make 100 lbs of copper for what you pay one man for in one hour. If that is let's say 10 bucks, and he makes 60% of what it cost you, then it costs $16.66 for 200 lbs of copper. That is 16.66 cents per lb.
Now it is an established fact that copper rivets are as much as 20 times the wholesale price of copper metal. If you make 100 lbs of rivets an hour, your one-man mine makes $6,000.00 per hour, for a cost of $16.66 plus capex. Layouts may include a pick, a shovel, a bic lighter for the fuse, and a hammer to crush ore, but all up it cannot be more than 20 cents a lb, or 20 bucks an hour to mine and mill -- 160 dollars per day.
Return is a cool $48,000/diem. You may have to pay someone to make the rivets but let's face it, with all the layoffs from MacDonalds, rivet making material should not be hard to find.
Waddaya say?
In?
EC<:-} |