SI
SI
discoversearch

We've detected that you're using an ad content blocking browser plug-in or feature. Ads provide a critical source of revenue to the continued operation of Silicon Investor.  We ask that you disable ad blocking while on Silicon Investor in the best interests of our community.  If you are not using an ad blocker but are still receiving this message, make sure your browser's tracking protection is set to the 'standard' level.
Politics : Formerly About Advanced Micro Devices

 Public ReplyPrvt ReplyMark as Last ReadFilePrevious 10Next 10PreviousNext  
To: RetiredNow who wrote (324378)2/2/2007 6:05:09 PM
From: longnshort  Read Replies (5) of 1575763
 
Everytime Ted says he's gonna be a teacher, I think of this.

The Evolution of Math in the United States

Last week I purchased a burger and fries at McDonalds for $3.58.

The counter girl took my $4.00 and I pulled 8 cents from my pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies. While looking at the screen on her register, I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters, but she hailed the manager for help. While he tried to explain the transaction to her, she stood there and cried. Why do I tell you this?

Because of the evolution in teaching math since the 1960s...

Teaching Math In 1960

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit?

Teaching Math In 1970

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

Teaching Math In 1980

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?

T eaching Math In 1990

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20 Your assignment: Underline the number 20.

Teaching Math In 2000

A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers.)

Teaching Math In 2006

Un ranchero vende una carretera de madera para $100. El cuesto de la produccion era $80. Cuantos tortillas se puede comprar?
Report TOU ViolationShare This Post
 Public ReplyPrvt ReplyMark as Last ReadFilePrevious 10Next 10PreviousNext