SI
SI
discoversearch

We've detected that you're using an ad content blocking browser plug-in or feature. Ads provide a critical source of revenue to the continued operation of Silicon Investor.  We ask that you disable ad blocking while on Silicon Investor in the best interests of our community.  If you are not using an ad blocker but are still receiving this message, make sure your browser's tracking protection is set to the 'standard' level.
Gold/Mining/Energy : Gold Price Monitor -- Ignore unavailable to you. Want to Upgrade?


To: IngotWeTrust who wrote (83710)3/25/2002 6:17:28 AM
From: d:oug  Respond to of 116814
 
o49r/gold_tutor's cost per oz under $20 requires the "miner"
to work hours using a wage scale under $1/hour, to have
any expenses like transportation cost to be less than $1/day,
and very important is to have great luck in finding so called
trash at flea markets coated with real gold.
(or)
I have heard that there is a 100 mile stretch of highway in an
southern USA state that is lined with flea market stands day
in and day out all year round. Guess if one was unemployed
and having no education, then being able to obtain each days
shelter under a cardboard box or overpass bridge, and being able
to eat out of dumpsters each night in the back of fast food places,
then yes if those folks with them flea stands are still dumb under
the collar and wet behind their ears and package in a bundle
placed in a box with sign "Gold Plated Trash" then yes these
folks if they can affort her Book4Sale would obtain that $20/ounce
once they locate the tools and chemicals to extract that metal
that happen to fall off a truck and land in a ditch by the side of
the road next to their cardboard house for the night,
with instructions on how to do this outside under a tree.
(or)
Yes folks, after spending 1,000 hours of my free fun time driving
my car 10,000 miles over a 2 week period i located 10 pounds
of trash coated with final extraction of 1 ounce of gold for that
finally great find of a piece of fake jewerly found not fake with
gold plated surface for $20. Golly, the $295 i sold the gold for
just covered my food expense for this 2 week free time.
(or)
But then as i typed in a long detailed post to her a few times
in the past using a more likely customer for her book, and she
still refuses to acknowledge and comment on it just like she
bashes Gata Bill and her 13+ questions, that my calculation
gives me a cost not of $20/ounce but $2,000.00/ounce i think
it was back a few years ago, so maybe now its $2,500.00/ounce.

ak



To: IngotWeTrust who wrote (83710)3/25/2002 10:14:02 AM
From: ANGELIQUE LEE  Read Replies (2) | Respond to of 116814
 
You have just been added to my ignore list. THANK YOU SI!