SI
SI
discoversearch

We've detected that you're using an ad content blocking browser plug-in or feature. Ads provide a critical source of revenue to the continued operation of Silicon Investor.  We ask that you disable ad blocking while on Silicon Investor in the best interests of our community.  If you are not using an ad blocker but are still receiving this message, make sure your browser's tracking protection is set to the 'standard' level.
Gold/Mining/Energy : PYNG Technologies -- Ignore unavailable to you. Want to Upgrade?


To: canso who wrote (1495)3/25/1998 10:23:00 AM
From: george eberting  Respond to of 8117
 
<<<<<I phoned and the employee said they have six workers right now and production is 35 units a day. Until the trials are over they aren't supposed to accept any orders.>>>>>>>

Well let's see here. Assuming $10 per hour times 6 = $60. Then times 8 hours a day = $480. $480/35 units = $13.70 per unit for labor.
Now add in cost of materials, G&A, facilities, taxes, ....... hmm, where am I going with this. Not very far, I guess. Oh, well, this production is only intended for field trials, not high volume/order related. Relax, George.
George E.