To: Lane3 who wrote (13093 ) 5/5/2001 12:55:29 PM From: The Philosopher Read Replies (1) | Respond to of 82486 Your budget is quite a bit more healthy than ours! Yes, Costco is still membership. I have an executive membership for $100 a year (basic os $35) but get a rebate on all our purchases -- last year the rebate was more than enough to pay the fee. Plus their prices are dirt cheap. Better even than Walmart or any of those. True, you buy what they have, but they go for quality merchandise, not junk stuff like some discounters do. And their meats are as good as you can get anywhere. That's a main reason we go--we stock up on bulk packs (everything there is bulk packed) of chicken breasts, New York steaks, center cut pork chops, stuff them in the ice chest, then when we get home vacuum pack them in single meal packets and freeze them. When I first learned of them I pooh-poohed them -- warehouse store, membership, who needs it. Went once on a guest pass a friend gave me, only to get him off my back, and never turned back. You just have to realize that if they don't have the brand you want, you either try what they have or go somewhere else. For example, they have perhaps 10 brands of cereal. Cheerios, Grape Nuts, Raisin Bran, but none of the sugary kids junk. Bounty paper towels but not Viva (we prefer Viva so we buy that at Walmart). But I bought a small home generator there for $399 that was selling, the next best price I could find, at Home Depot for $519. They sell Kodak Gold film for half the price of Walmart. Their brand of AA batteries--I buy a box (I think it's got twelve seprately wrapped packets of four batteries per packet) and a while back priced them out at about a third of what Duracell was selling for elsewhere. And they last longer. They really do, I find, have the best quality goods at the best prices, as long as you're willing to front the money to buy in bulk. If you like to save lots of money, and if you have the space to store 6 boxes of Kleenix, 12 rolls of paper towels, 24 rolls of toilet paper, 12 cans of DelMonte peaches, 3 bottles of Hershey's Chocolate Syrup etc. till you get to it, they simply can't be beaten. IMO, of course, but I would rather use my money for books than spend it on the identical groceries bought at a supermarket store for 25% more! Call me cheap. That's fine with me!