SI
SI
discoversearch

We've detected that you're using an ad content blocking browser plug-in or feature. Ads provide a critical source of revenue to the continued operation of Silicon Investor.  We ask that you disable ad blocking while on Silicon Investor in the best interests of our community.  If you are not using an ad blocker but are still receiving this message, make sure your browser's tracking protection is set to the 'standard' level.
Pastimes : Laughter is the Best Medicine - Tell us a joke -- Ignore unavailable to you. Want to Upgrade?


To: The Rabbit who wrote (28689)7/15/2003 3:57:31 PM
From: fromBermuda  Respond to of 62552
 
Teaching Math in 1950:

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit?

Teaching Math in 1960:

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

Teaching Math in 1970:

A logger exchanges a set "L" of lumber for a set "M" of money. The cardinality of set "M" is 100. Each element is worth one dollar. Make 100 dots representing the elements of the set "M." The set "C," the cost of production contains 20 fewer points than set "M." Represent the set "C" as subset of set "M" and answer the following question: What is the cardinality of the set "P" of profits?

Teaching Math in 1980:

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.

Teaching Math in 1990:

By cutting down beautiful forest trees, the logger makes $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class
participation after answering the question: How did the forest birds and squirrels "feel" as the logger cut down the trees?
There are no wrong answers.

Teaching Math in 2002:

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $120. How does Arthur Andersen determine that his profit margin is $60?

Teaching Math in 2010:

El hachero vende un camion carga por $100. La cuesta de production es........